Rady poutníkům na Ugwu-Nso

Na Ugwu-Nso jsem toužil jet už mnoho let. Loni mě oslovilo pozvání s. Anežky v situaci, kdy jsme měli peníze na letenku i vízum. Manželka souhlasila, i v práci jsem dostal dovolenou. I tak jsem se stále ptal Pána, zda je to Boží vůle, abych jel a svěřoval mu stále svou pouť.

S Bohem není nic nemožného.  Pozvání do Říma. Od r. 2020 se Slavnost Dvou Srdcí Lásky slaví sudý rok na Ugwu – Nso a lichý rok v Římě. K pozvání oslavit Svátek Dvou Srdcí Lásky se ještě přidává krásné Pozvání na Ugwu – Nso.

Se S. Anežkou jsem si domluvil den příjezdu a odjezdu z letiště v Port Harcourt, kam pro nás ze Sv. Hory přijeli a zase nás odvezli. Cesta autem trvala více než 4 hodiny tam, a více než 2 hodiny zpět na letiště (velmi jsme pospíchali).

Do Nigérie je vyžadováno (je povinné) očkování proti žluté zimnici, mně také lékařka (v Praze Na Bulovce) doporučila a aplikovala očkování proti žloutence typu A. Celkem jsem zaplatil asi 3.100,- Kč, VZP (pojišťovna) mi přispěla částkou 1.500,- Kč. Očkování proti žluté zimnici je třeba mít nejpozději 10 dní před příletem do Nigérie; lékař vám vystaví „Žlutou knížku“ se záznamem o očkování (v angličtině). Proti malárii zatím očkování neexistuje. Lékařka mi předepsala lék Malarone, který jsem užíval jako prevenci proti malárii 1 x denně. 1 balení léků asi na 9 dní (je třeba užívat ještě několik dní po návratu) stálo asi 1.200,- Kč.

Do Nigérie je potřebné vízum, loni jsem za ně zaplatil 500 eur a zařizovaly mi je sestry z Essenu a S. Christiana Orunta. Je třeba včas jim poslat kopii cestovního dokladu. Pas musí být platný minimálně ještě 6 měsíců po návratu.

Loni jsme cestovali přes Doha (Katar), pro letošní oslavu Svátku Dvou Srdcí Lásky s termínem 1. – 12. 6. se nabízí mnohem kratší cesta s přestupem ve Frankfurtu na Mohanem.  Z Frankfurtu odlet do P.H. v 11.15.

Z Port Harcourt zpět 12. 6. v 19.55 s příletem do Fr.n.M v 5.30. Odtud do Prahy v 8.45.

Další potřebné informace zjistí najde Google – co se do Nigérie nesmí dovážet, že baterie nesmějí být v odbaveném velkém zavazadle, ale v příručním…

V červnu je zde období dešťů, je třeba holínky, nemusejí být vysoké, ale s neklouzavou podrážkou. A dobrou pláštěnku. Bude vlhko, ale teplo.

Spacák spíš lehčí. Karimatku jsem sehnal skládací, aby se dala rychle a snadno rozložit a složit (používá se venku při modlitbě v prostraci).

Chrániče na kolena; výborné jsou volejbalové, ještě lepší jsou asi pracovní pro dlaždiče.